Dlaczego warto znać portugalski

Portugalski to jedyny język na świecie łączący w sobie najlepsze smaczki wielu języków europejskich, choć nie tylko europejskich. Gardłowe francuskie r, multum nosówek (np. ą), kresowe ł, polskie szeleszczące dwuznaki, rosyjskie zmiękczenia i zbliżona melodyka, wiele naleciałości arabskich to tylko część wspaniałości, które zawiera w sobie język portugalski. Po uwzględnieniu podobieństwa do ognistego hiszpańskiego dostajemy język wręcz idealny. Z jednej strony niebywale płynny, melodyjny, ciepły, z drugiej zaś stanowczy, twardy, niesamowicie intensywny.

Znajomość tego języka daje jedyną w swoim rodzaju przyjemność zanurzenia się w kulturze i tradycji Portugalii - zwłaszcza w jej tradycji muzycznej nieodzownie w parze z tradycją literacką. Bo w Portugalii poezję przede wszystkim się śpiewa.

Poniżej na bieżąco aktualizowana lista linków do publikacji o Portugalii i języku portugalskim (także kursów - darmowe w większości tylko po angielsku).

Kursy języka portugalskiego

Fora, grupy dyskusyjne i strony tematyczne

Słowniki

  • Słownik oraz forum WordReference. Dodatkowo na tej stronie spis tematyczny wraz z linkami do tego forum oraz do innych stron z masą przydatnych informacji o języku portugalskim (i w języku portugalskim).
  • Dobry słownik online m.in. portugalsko-angielski oraz angielsko-portugalski stworzony we współpracy z Collinsem.
  • Online English to Portugese to English Dictionary oraz słowniki dla innych języków.
  • Bezpłatne (na licencji GPL) słowniki portugalsko-portugalskie Dicionários de português europeu.
  • Serwis pomagający w odmianie czasowników portugalskich.
  • Notka na temat słownika (jak go dostać w Polsce?) Dicionário da Língua Portuguesa Contemporânea da Academia das Ciências de Lisboa z zapisem wymowy w IPA.
  • Notka na temat słownika polsko-portugalskiego i portugalsko-polskiego Dicionário Académico Polaco-Português / Português-Polaco. Rzadkość!

Instytucje

Filmy

Valid XHTML 1.0 Strict