Wymarzony raj

Pełno policji, wyją karetki, radiowozy na sygnale. Samochody wjeżdżają między pieszych, stoją w poprzek na pasach. Wychudłe 40+ snują się tu i tam, plując jadem i kurwami wymieszanymi z chujami do przypadkowych przechodniów. Śmierdzi ściekami, dusi zapachem czekolady z fabryki czekolady. W markecie jacyś śmierdzący ludzie, w pracy jakieś pajace i krzyki. Co to, jakieś święto się zbliża?

Tenisista

Wypinając miednicę w samczym rozkroku tenisista relacjonuje głębokim tonem: poszedłem do prywatnego pokoju, bo tutaj przy biurku świetnie mi się pracuje, ale potrzebowałem chwili wyjątkowego skupienia. Dostałem zadanie, które wymaga pomyślenia, i nie mogłem go robić przy biurku. Robienie go przy biurku było wykluczone, ewidentnie nie należy takich wyjątkowych zadań robić przy biurku wśród innych biurek. By uporządkować myśli, by wykonać to wyjątkowe zadanie, musiałem udać się do prywatnego jednoosobowego pokoju. Jednoosobowy pokój wyposażony w jedno biurko zapewnił mi ciszę, i brak innych biurek i ludzi wokół. Nawet najlepszym się zdarza, stawia kropkę dumnie podnosząc czoło.

— To brzmi dosłownie jak rozrusznik do fiata!
— Nie wiem. Nigdy nie miałem fiata i absolutnie nie wiem on jak chodzi, z obrzydzeniem kwituje tenisista.

Styl tenisisty jest stylem ignorującego pory roku sportowca amatora zmiksowanego z nowobogackim białym adidasem.

Tenisista uderza o beton niezawodnie, piłeczki podskakują, grdyka skacze, a miednica się wypina.

W rytmie narodowego disco

Gdy władza duchowa trwa w rzeczywistej kontrze z władzą świecką można spodziewać się zamieszek, gdy zaś władza duchowa wspiera władzę świecką w czerpaniu wspólnych korzyści można zaobserwować dwugłową inkarnację feudalizmu. Niestety w przypadku spraw duchowych trudno stwierdzić, co jest rzeczywiste, a co jest urojone, granica jest mocno poprzecierana od żonglerki dogmatami. Tak czy inaczej, w obu przypadkach trup ściele się gęsto prędzej czy później.

Dzięki tej przebiegłości wyprowadził [Lucilio Vanini] w pole nawet wysoce uczoną Sorbonę, która wzięła to wszystko [Amphitheatrum aeternae providentiae] za dobrą monetę, umieszczając dobrodusznie swoje "Imprimatur" na najbezbożniejszych jego pismach. Z tem większą radością patrzyła za to po trzech latach, jak go żywcem palono, wydarłszy mu wprzód bluźnierczy język. Bo to jest właściwie przecież najsilniejszym argumentem teologów, a od czasu, gdy go ich pozbawiono, idą sprawy coraz gorzej.

(...) Bez wątpienia czyny nasze nie są pierwszym początkiem, dlatego też nie dają istnienia niczemu, co by było rzeczywiście nowe: natomiast dzięki temu, co czynimy, dowiadujemy się tylko, czem jesteśmy.

Wszystkie cytaty pochodzą z O wolności ludzkiej woli Arthura Schopenhauera w tłumaczeniu Adama Stögbauera.

Jubileuszowe zmęczenie

Jubileuszowy dwudziestypiąty Przystanek Woodstock czy też Pol'and'rock Festival 2019 zaskoczył mnie kilkakrotnie. Choć spostrzeżenia, które mam zamiar tutaj zilustrować mogą wydawać się być rozpalone zdarzeniami na poziomie błędu statystycznego, z których oschły formalista nie widziałby sensu wyciągać jakichkolwiek wniosków, a tym bardziej nie poświęciłby im, jakże cennej, chwili na opisanie, to jednak musiałby przyznać, że całkiem trafnie można ich użyć do nakreślenia stopnia ugniecenia plasteliny jaką jest rzeczywistość, w której obłąkane swatting flies in the vaseline nasila się z każdym dniem.

Cecha charakterystyczna

Ale może teorie Mao odzwierciedlały po prostu jego osobowość. Wydawał mi się człowiekiem z natury skłonnym do prowokowania nieustannych konfliktów, zresztą bardzo w tej dziedzinie uzdolnionym. Dobrze rozumiał najgorsze ludzkie instynkty, takie jak zawiść, zazdrość czy uraza, i wiedział, jak je wykorzystać do swoich celów. Rządził podsycając w ludziach wzajemną nienawiść. W rezultacie Chińczycy sami zrealizowali wiele obłąkanych planów swego przywódcy, których przeprowadzenie w innych dyktaturach wymagałoby wyspecjalizowanego aparatu represji. To dlatego w Chinach pod jego rządami nie istniał żaden odpowiednik KGB – nie było takiej potrzeby. Wydobywając z ludzi i podsycając w nich to, co najgorsze, Mao stworzył w Chinach moralną pustynię, krainę nienawiści.
Inną charakterystyczną cechą maoizmu były rządy ignorancji. Mao zdawał sobie sprawę, że ludzie wykształceni będą łatwym celem dla niepiśmiennego społeczeństwa. Powodując się osobistą zawiścią wobec inteligencji i megalomanią, która pozwalała mu pogardzać wielkimi postaciami kultury chińskiej, a także ponieważ lekceważył obszary chińskiej cywilizacji, których nie rozumiał, takie jak architektura, sztuka i muzyka – zniszczył znaczną część kulturowego dziedzictwa kraju. Zostawił po sobie nie tylko zbrutalizowane społeczeństwo, ale również brzydki, oszpecony kraj, a w którym nie szanowano nawet nielicznych ocalałych pamiątek dawnej świetności.

Pisze Jung Chang w Dzikich łabędziach. Trzech córkach Chin w tłumaczeniu Bożeny Umińskiej-Keff (podkreślenia moje).

Valid XHTML 1.0 Strict